SZTORMGRUPA.PL

czwartek, 11 grudnia 2014

Jaruś zainstalował w "naszej" szkutni małe radyjko i coś tam plumka, ale w takich akordach, że wyłączam po kwadransie. niestety nie sposób na nim zlokalizować trójki i stąd problem. w sumie po całym dniu rozmów z klientami można by pomilczeć, ale taka bezwzględna, abstrakcyjna cisza jest nie do zniesienia. nasze budowanie miało być czystą przyjemnością i remedium na otaczającą rzeczywistość. i pewnie by tak było gdyby nie jeden setkowicz, który setkę buduje w tempie rozchodzenia się światła w próżni. i to tempo i ta zazdrość o to tempo a raczej brak tempa, które jest naszym udziałem powodują mały dyskomfort. Jaruś donosi, że w wawie już heling stoi, za chwilę, że poszycie się poszywa a dzisiaj, że łódka gotowa do laminowania. w takich warunkach nie da się pracować:)
wszyscy pytają mnie czego się boję, jak powiedziałem Jarusiowi, że fale będą dziesięciometrowe to ma do mnie pretensje, że teraz spać nie może w nocy. ja nie zlokalizowałem jeszcze w sobie żadnych lęków z jednym wyjątkiem i nie bardzo dotyczącym żeglugi choć nierozerwalnie z nią związanym. przeraża mnie krajzega, pilarka, piła tarczo czy jak to zwał.



no nikt mi nie powie, że jest duża różnica między być a mieć. lubię być, ale zdecydowanie wolę mieć i to mieć wszystkie dziesięć palców na swoim miejscu. to kolejny powód dla którego budujemy łódkę razem. oczywiście podchodzę do krajzegi i nawet coś wycinam, ale wszystkie cięcia na małych elementach wykonuje Precyzyjny Jarosław.
tym czasem w naszym własnym osobliwym tempie posuwamy się do przodu, wykonaliśmy pawęż

komplikując sobie trochę pracę, ponieważ na górnej krawędzi wkleiliśmy dwie piątki. dało to wytrzymały element do mocowania kosza rufowego i np. solarów, ale pozbawił nas możliwości przykręcenia od góry części siedziska. tak do końca to jeszcze nie wiemy jak to wyjdzie, ale jesteśmy dobrej myśli. w sumie na potrzeby naszych błędów uknuliśmy jedno motto:
"nie ważne jaki błąd popełniliśmy, ważne jak szybko da się go naprawić"
drugi element to ta wręga o którą będziemy najczęściej uderzać głową.
ładnie wyrobiliśmy górną krzywiznę co by atlantycka woda sprawnie spływała na boki, wycięliśmy węzłówki i wszystkie elementy i jako pierwszą połączyliśmy w "locie"
 aby uniknąć sklejenia elementów z naszym stołem montażowym użyliśmy papieru silikonowego wykorzystywanego do robienia wykrojów krawieckich 
jest przezroczysty, można spokojnie korygować kształt wręgi przy montażu a po śliskiej stronie nic się nie przykleja. pierwsza wręga odeszła bez  problemu
Jaruś ze względu na fakt, że tam gdzie powinna być listwa czwórka przykleiła nam się trójka (w myśl naszego motta było szybciej) dorobił sprytny zamek trzymający jedną z niezliczonych listewek lądujących na rufie
po czym wszystko ładnie wykończyliśmy fikuśną węzłóweczką i napieramy dalej:)
trochę nie podobała mi się krzywizna tej grodzi od uderzania głową i postanowiłem ją "ubarwić". otwory ulżeniowe mile widziane na każdej regatówce tym razem będą miały bardziej prozaiczne zastosowanie. planujemy między dwiema grodziami rozpiąć funkcjonalną siatkę z ekspandora umożliwiającą włożenie np. papierowej generalki atlantyku, lub przywiązanie liny do trzymania etc..
dzisiaj odwiedził nas Gość, Gość ma na imię Tomek, jest łodzianinem, planuje budowę setki i dotarł do nas przez tego bloga ( do czegoś się przydał). trochę nam klej żelował to i uwagi były wymieniane dość szybko:), niemniej skorzystaliśmy z obecności Tomka i zrobiliśmy sobie tradycyjne setkowe zdjęcie, inspirowane oczywiście kultowym zdjęciem Brożki i Szymona - powinni zastrzec prawa autorskie:)


i tak do wykonania pozostała jeszcze tylko gródz z zejściówką, wolno ale nieustająco do przodu
rafał






1 komentarz:

  1. W najbliższym czasie pewnie będę w Łodzi, więc wpraszam się na oglądanie.
    Wesołych świąt ....

    OdpowiedzUsuń